Černohorské rašeliniště

Zpět

Černohorské rašeliniště

Na Černé hoře na území našeho nejvyššího pohoří se rozkládá největší rašeliniště lesního typu v Krkonoších. Člověkem minimálně poznamenaná krajina tisíce let starého Černohorského rašeliniště je dnes návštěvníkům přístupná díky hezké naučné stezce.

Naučná stezka je dlouhá asi 3,5 kilometru, má 6 zastavení s informacemi o místní přírodě a přes rašeliniště vede po povalových chodnících, z nichž je možné obdivovat celou řadu vzácných druhů rostlin, a dokonce i květin, kterými rašeliniště hlavně v létě hezky rozkvétá. Kdo touží po výhledech z výšky, může se těšit na 6,5metrovou rozhlednu.

Z Janských Lázní je možné vyjet na Černou horu lanovkou Černohorský expres, odtud pak už musí každý pěšky (cyklistům je samotná naučná stezka nepřístupná) - okolo Sokolské Boudy k hotelu Černá Bouda a potom už po značených turistických trasách až k rašeliništi a na Pardubické Boudy. Parkovat se dá přímo pod lanovkou, do Janských Lázní ale jezdí také autobus, a tak si procházku rašeliništěm mohou vychutnat úplně všichni.