Mohyla Mistra Hanče a Vrbaty

Zpět

Mohyla Mistra Hanče a Vrbaty

Severně od Horních Míseček se na území Krkonošského národního parku nad Vrbatovou boudou k nebi vypíná Mohyla Hanče a Vrbaty.

Mohyla byla na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1 416 metrů vystavěna v roce 1925 na památku tragické události, při které v roce 1913 při lyžařském závodě zahynuli ve sněhové bouři známý český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata. Za války byla mohyla poničena, po jejím skončení ale byla znovu opravena a dnes je oblíbeným cílem návštěvníků.

Od prosté kamenné mohyly jsou nádherné výhledy do širokého okolí - do Labského dolu s Labskou boudou, na boudu U Sněžných jam s přírodní rezervací ledovcových karů, ale také na Petrovu boudu. Zájemci o geologii se mohou těšit na zajímavé útvary, vzniklé mrazovým zvětráváním, jako jsou například kamenná moře.

Návštěvníci mohylu najdou asi 2,5 kilometru severozápadně od Horních Míseček. Leží na červené turistické značce mezi Vrbatovou boudou a Harrachovými kameny. Až k Vrbatově boudě zajíždí autobus, odkud je to k samotné mohyle už jen pár set metrů. V zimě se sem můžete vypravit na běžkách.